Domovní kotelna

 

Moderní řešení vytápění a TUV

Kaskádová kotelna

Budiž teplo!

 

Svět kolem sebe vnímáme a poznáváme smysly, co si ale počít s teplem? Jak popsat teplo, když je nevidíme, protože v bytě krb nemáme? Vlastně v tom případě teplo ani neslyšíme, protože o praskání rozpadajících se hořících polen jsme také ochuzeni? Jak teplo voní, jakou má chuť? Po voňavém čaji nebo po svařeném víně?

Na vnímání tepla máme největší orgán lidského těla, tedy kůži. Po proběhlých vánočních svátcích a oslavách nového roku jistě nikoli vlastní vinou možná u méně odpovědných i s krátkodobě zvětšenou plochou. Každému přejme to štěstí a výsadu moci se vracet do příjemně vytopeného bytu či domu, kde teplo znamená i bezpečí a ochranu před živly. Beze sporu příjemné klima podmiňuje i setkávání lidí, pochvalu „ Máte tady příjemně teplo.“ do četnosti užívání v hovoru mezi hosty a hostiteli těžko něco překoná.

Pocit chladu se dostaví rychleji než hlad či žízeň, teplo je náš dobrý, tichý a diskrétní sluha, na kterého stejně často spoléháme, jako i zapomínáme. Pračku nebo myčku vyměníme, když jejich služby neodpovídají našim představám či potřebám, ale zdrojem tepla se zabýváme jen neradi, odvykáme potřebě o takové samozřejmosti přemýšlet.

Teplo se rodí z ohně a toho potřebujeme mít za spolehlivého sluhu. Za teplo domova platíme a z principu je dodávka tepla služba omezená místem a způsobem jejího poskytnutí, téměř ji nelze uschovávat, obtížně se rozděluje. Horkovzdušné rozvody známe ze středověkých hradů, které jsou nám přece jen blíže než vily starého Říma, ale skutečným teplonosným médiem byla horká voda nebo pára. A jak spolu souvisí teplo ve vašem obývacím pokoji a mistrovsky provedený skleník v moravské Lednici? Dokonale zvládnutým řemeslem a využitím moderních slévárenských technologií.

Použitá litina a možnosti jejího přesného zpracování umožnily rozvoj tepelné techniky, protože materiál s dlouhodobou odolností na žár se skvěle hodí na kotle a zároveň dodnes obdivujeme řemeslo a uměleckou úroveň dodnes funkčních radiátorů. Už 150 let existuje technologické řešení pro kotle i radiátory, takže rozvoji moderního topenářství a zkrocení ohně pro teplo domova se staví do cesty historické události dramatického 20. Století.

Řemeslnou tradici výroby kotlů na plyn a elektřinu od roku 1990 úspěšně rozvíjí firma THERMONA spol. s r. o. se sídlem v Zastávce u Brna. Výrobní program významného regionálního zaměstnavatele vychází z potřeb domácností na vytápění plynovými kotli včetně moderních kondenzačních kotlů s účinností 106%, elektrokotlů s nejmodernějšími regulačními a ovládacími prvky. Vlastní technologický vývoj se díky až posedlosti konstruktérů po spolehlivosti a ekonomice provozu se zhodnotil v úspěšném řešení kaskádových kotelen pro topné systémy s vyšším požadovaným tepelným výkonem. Společenská zodpovědnost firmy THERMONA s.r.o. je patrná i z jejich dalších aktivit, sytémy řízení tepelných soustav, propojení tradičních topných systémů s obnovitelnými zdroji stojí za řadou realizací právě na bytových domech. Být na špici vývoje technologií není samozřejmost, ale závazkem společnosti vůči statisícům domácností, které za 25 let výroby topné techniky ve společnosti THERMONA sro daly důvěru kotlům THERM.

 

Autor: Milan Kubíček

zástupce spol. Thermona

web: www.thermona.cz

e-mail: thermona(zavináč)thermona.cz

Partneři

 

Déle jak 25 let na trhu!

 

Gratulujeme

Doporučujeme

Aktuality

Konference o TZB se uskuteční 26. a 27. 3. 2020 v Kongresovém centru Hlinky 35, Brno

Konference o technických zařízení budov (TZB) neboli tepnách domu. V roce 2017 konferenci navštívilo na 150 zájemců z řad správcovských organizací, státní správy, měst a obcí a také zástupců společenství vlastníků a bytových družstev napříč Českou a Slovenskou republikou.

Konferenci pořádá spolek Pro náš dům už potřetí s cílem prohloubit zájem veřejnosti o nutnost řešení problematiky obnovy tepen bytových domů:

rozvodů pitné vody a odvodu odpadních vod

plynu

elektrické energie

provozu výtahů, bezpečnost a vzduchotechnika

„Zájem o konferenci z let 2016 a 2017 potvrdil, že se jedná o ožehavé a aktuální téma, proto je nutné šířit v této oblasti i nadále osvětu a nastolovat otázky, kterými se široká veřejnost a zejména tedy zástupci z řad správy bytových domů mají zabývat,“ říká předseda spolku Petr Němec.

Cílem konference bude poukázat na problematiku zkornatělých tepen domu, upozornit na jejich aktuální, mnohdy až havarijní stav a zdůraznit nutnost řešení problematiky obnovy TZB. Netěsnosti, zatékání, hlučnost a možné ohrožení bezpečnosti obyvatel – to jsou důsledky havarijního stavu „stoupaček“ ve starších bytových domech. Špatné vnitřní prostředí budov má přitom negativní dopad na zdraví obyvatel. Státní zdravotní ústav uvádí, že až 50 % onemocnění souvisí právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení.

Více informací naleznete na www.tepny-domu.eu